İlkay Genç
two brown pencils

SEO Domain Kriterleri ile Google’da Üst Sıralara Çıkmak

SEO Domain Kriterleri

Domain

Domain, sitemize ulaşabilmemiz için kullanılan ip adresini anahtar kelimelere çevrilmiş halidir. Bu adres olmazsa web sitemize ziyaretçiler erişemez. Bu yönden önemliyken üst sıralara çıkmak için SEO konusunda da çok önemi vardır.

SEO

SEO (Search Engine Optimization) hayatımıza Google sayesinde daha çok anlam kazandı. SEO domain kriterlerine uyum sağlayarak sizde başarılı olabilirsiniz. Dünyada ki websiteler ve ihtiyaçlar çoğaldığı için yapılan aramalarda buna göre Google’ın anahtar kelimelere en uygun olan web sitesini internet kullanıcısına sunması gerekiyor.

Bunun için birden fazla kriterler var sizlere bildiklerimden bahsedeceğim;

Öncelikle web sitemizin sadece bir konu üzerinde amacı olmalıdır ve bu amacına uygun domain adresi satın almalıyız. Mümkünse konumuzun anahtar kelimesi domainin başında olmalıdır. Satın aldığımız domainin 1 yıllık alınmasıda bir yandan Google tarafından negatif olarak gözükmesi söz konusu olabilir çünkü 1 yıllık alınan domainin genellikle 1 yıldan sonra yeniden uzatılacağı Google tarafından düşünülmez. Domaini satın aldığınızdan itibaren geçen yılda çok önemlidir. Domainin yaşı ne kadar fazlaysa Google’ ın gözünde daha güvenilir bir web sitesi olacaksınız ve üst sıralara çıkmanızda kolay olacaktır. Domain uzantılarının da anlam oluşturacak diye domain ile birleştirilmesi asla google tarafından anlaşılmaz ve bu sizin üst sıralara çıkmanıza engel olabilir. Örneğin: “www.kamyo.net” sitesi asla google tarafından “kamyonet” anahtar kelimesi olarak algılanmayacaktır.

Aldığımız web sitenin domain uzantısının .com, .com.tr, .net olması her zaman bizi bir adım öne götürür ve .com.tr olarak aldığınız ülke bazlı domain uzantıları o ülkede sizi üst sıralara taşıyacaktır. Daha önceden kullanılmış bir domain alıyorsanız Google tarafından yasaklanmamış olmasına dikkat etmemiz gerekir. Web sitenizin banlı olup olmadığını buraya tıklayarak r10.net ‘ten öğrenebilirsiniz. Sitenizin WhoIs bilgilerini saklamanız Google tarafından gizlenilcek birşey varmış düşüncesiyle sitenizin sıralamasını düşürebilir. Tamamıyla eşleşen bir domain almanızda en büyük artınız olabilir bir arama yapıldı diyelim Örneğin; “pendik halı yıkama” diye arama yapılıyor ve bu aramada “pendikhaliyikama.com” çıktığında başarılı olursunuz. Almak istediğiniz domain adreslerinden satın alınmış ama kullanılmayan domain adresi var diyelim o domain kelimelerinin arasına “-” koyarak yenisini alırsanız verimli kullanım sağlayabilirsiniz. Bu konu hakkında anlatacaklarım şimdilik bu kadar. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yap