İlkay Genç

WCF Service nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu makale, ilk kez çok basit bir WCF service uygulamasının nasıl oluşturulacağını gerçekten bilmek isteyen yeni başlayanlar için bir makaledir; burada, Visual Studio kullanarak bir WCF serviceuygulaması oluşturmak için süreci adım adım açıkladım.

Visual Studio uygulamasının güncel sürümü için tıklayın.

WCF Service nedir?

Windows Communication Foundation (WCF), service odaklı uygulamalar oluşturmak için bir framework. WCF’yi kullanarak verileri bir service ile eş zamansız olarak gönderebilirsiniz. Bir servis, IIS tarafından barındırılan sürekli kullanılabilir bir service parçası olabilir veya bir uygulamada barındırılan bir servis olabilir.

Örnek Uygulama Oluşturma

VS2017 kullanarak WCF service oluşturmak için adım adım bir prosedür sağladım, Burada oluşturduğumuz “WCF Test Client” adında bir proje oluşturduk.

Adım 1

Visual Studio’yu açın ve bir “Yeni Proje” oluşturun ve çeşitli WCF uygulamalarının oluşturulabileceği WCF seçeneğini seçin, burada bir servis uygulaması istiyorum ve bu seçeneği seçip uygulamayı adlandırın ve Tamam’a tıklayın.

Yeni proje oluşturmak

Adım 2

Projemizi başarıyla oluşturduk, artık Visual Studio bize hazır kod örneği seçeneği sunuyor.

Visual Studio’da otomatik kod Şablonu nedir?

Evet, visual studio kullanarak bir WCF uygulaması oluşturduğunuzda, diğer uygulamalar için oluşturduğu gibi varsayılan şablonu oluşturacaktır ve bu size çok iyi bir örnek uygulama verecektir, detaylı olarak görelim.

Aşağıdaki dosyalar oluşturulur ve ayrıca gerekli referans dosyaları da solution’a otomatik olarak eklenir,

WCF References

Görseldeki gibi tüm referanslar eklenir, bazıı referanslar kırmızı nokta ile vurgulanmıştır.

Solution’da Bulunan Dosyalar

WCF Dosyalar

Dosyalar

IService – Service Interface(Arayüz) Dosyası
Service.SVC – Service kodunun mevcut olduğu ve web servisinin .asmx dosyasına benzer bir dosyadır.
Web.config – Konfigurasyon bilgilerinin depolandığı yapılandırma dosyasıdır.

IService.cs 

Bu, özelliklerin tanımından daha çok tüm bildirimleri içeren dosyadır. Burada buna WCF’de Contract diyoruz ve “Operation Contract” adlı hizmetle gerçekleşen tüm işlemler için yardımcı olur.

Operation Contract: Methodlarda, her bir ilgili Contract aşağıda gösterildiği gibi uygun Attribute etiketleriyle oluşturulmalıdır.

IService

Data Contract

Burada datalar service içinde aktarılır ve işlenir ve değerleri depolar, bu nedenle WCF terminolojisinde bunlara “Data Contract” denir.

Sınıfın her üyesinin nerede olduğu; yani Data Contract “Data Member” olarak adlandırılır ve bunlar aynı zamanda Attribute olarak eklenmelidir.

Data Contract

Service.SVC

Bu ana svc dosyası içerisinde OperationContract’ların bulunduğu IService interface üzerinden kalıtım almaktadır.

Şimdi, .SVC dosyasında iki methodun uygulandığını görebilirsiniz.

Web.Config

Bir WCF uygulamasında Web.config dosyaları, uygulamanın çeşitli Address, Binding and Contract gibi bunların tümü web.config dosyalarında tanımlandığından başka bir önemli rol oynar.

Örnek Config

Yorum Yap