İlkay Genç
person holding iphone showing social networks folder

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanlığı zaman içinde en önemli ve popüler konulardan biridir. Sosyal medya uzmanları, belirli deneyime ve donanıma sahip ve kurumunuza veya markanıza sınırlı argümanlarla maksimum fayda sağlayan kişilerdir. Materyali en iyi ve benzersiz şekilde kullanmak sosyal medya uzmanlarıdır.

Aynı zamanda konumlandırmak ve rekabet etmek için dijital dünyamızdaki markaların dengesiz bir yapıya sahip olmaları gerekir.

Kısacası, aktif ve dinamik yapılara ihtiyaç vardır. Bu noktada, sosyal medya uzmanları önce stratejiyi belirliyor ve markanızı bu strateji ile konumlandırıyor, sonra da bu konumu korumayı, rekabete uyum sağlamayı ve dinamik yapılarla gelişmeyi sürdürmeyi deniyor.

Kurumlar gün geçtikçe sosyal medyaya girmeye başlayacak. Bu noktada, ajansın sosyal medyaya girmeye hazır olup olmadığı gerçekten olağanüstü. Sosyal medya uzmanları kuruluşunuzu hazırlar ve rekabet etmenize izin verir.

sosyal medya uzmanı
sosyal medya uzmanı www.ilkaygenc.com.tr

Sosyal Medya Uzmanları Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanlarını bir işle sınırlandırmak imkânsız. Sosyal medyada temsil ettikleri kişi veya kurumların stratejilerini formüle eder, sanal ses tonlarını belirler ve bunları en etkili şekilde kullanırlar.

Sosyal medya uzmanları ayrıca, artan sosyal medya satın alma davranışının başarısını gözlemlemelidir.

İnsanların veya kuruluşların katılması gereken kanalları, potansiyel takipçilerin veya müşterilerin bulunduğu yerleri, işlem kanallarının iade ya da doğrudan alımlar yapabileceğini analiz ediyorlar. Sosyal medya uzmanları kriz yöneticileridir.

En küçük müşteri şikayetlerinden en sansasyonel skandallara kadar, temsil ettikleri kişiler veya kuruluşlar durumdan en az zararla kurtulmaya çalışır, kamuoyuna gerekli açıklamaları yapar ve duruma göre belirlenen ses ve tarzın rengini tartışır.

Nasıl Bir Sosyal Medya Uzmanı Olunabilir?

Üniversite vakıfları, yönettiği bir sertifika programı ile sosyal medya uzmanı olma fırsatları sunmaktadır. Öte yandan, özel kurslar ayrıca sosyal medya danışma kursları sunmaktadır.

Ayrıca, yeni eğitim vermeye başlayan “Yeni Medya Üniversiteleri Bölümleri, sosyal medya uzmanlarını da eğitiyor. İletişim Fakültesi bünyesinde eğitim veren dört yıllık bölüm, halen bazı vakıf üniversitelerinin bir parçası olmasına rağmen, ÖSYM, üniversite bölümlerine izin veriyor her yıl bu yeni üniversiteler bu bölümlere de izin vermektedir.

Sosyal medya nedir ? ilkaygenc.com.tr/sosyal-medya

Yorum Yap